STANOWISKO MR,PiPS

Z 27 LIPCA 2016 R.

W SPRAWIE METODY DOPEŁNIANIA PODSTAWY EKWIWALENTOWEJ

 

(…) W opinii Departamentu, pod zawartym w treści § 16 ust. 2 rozporządzenia (MPiPS z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, Dz. U. Nr 2, poz. 14 ze zm.) pod zwrotem „przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie”, należy rozumieć faktyczną liczbę dni pracy, a zatem także uwzględnia się liczbę dni wolnych od pracy, w których praca była (faktycznie) wykonywana. Należy przy tym zauważyć, że za taką pracę na podstawie art. 80 Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną.

Natomiast pod zawartym w treści § 16 ust. 2 rozporządzenia urlopowego pojęciem „przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy” należy, zdaniem Departamentu, rozumieć liczbę dni pracy, jaką pracownik przepracowałby zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, na podstawie wymiaru czasu pracy, obliczonego zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy.

Należy dodać, że na podstawie § 17 ust. 1 rozporządzenia urlopowego składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu, przy czym na podstawie § 17 ust. 2 rozporządzenia urlopowego przepis § 16 ust. 2 stosuje się odpowiednio. (…)

 

(„UiPP” Nr 17 [419] z 01.09.2016 r., str. 6)